19.2.12

Tulevikukool: paneme koolielu särama!

Foto: Elen Tammet

10.-12. veebruaril toimus Ülenurme Gümnaasiumis noorteseminar "Tulevikukool: paneme koolielu särama!", millest võtsid osa ka viis Võnnu Keskkooli aktiivset noort. Kolmepäevase seminari jooksul pandi õpilasi mõtisklema teemade üle, mis on nende koolis hästi, millises koolis nad tahaksid õppida ning mida nad suudavad ning soovivad oma koolis ellu viia.

Esimene päev algas kogunemisega Haridus- ja Teadusministeeriumis, kus toimus ka seminari avamine, esimene tutvumine ning õpilaskonkusi väikesed ideetalgud. Edasi said noored külastada Intellektikat, mis toimus Tartu Näituste messikeskuses, tutvudes erinevate õppimisvõimalustega. Nii mõnelegi noorele oli see esmakordne ja vägagi meeldejääv kogemus. Õhtuks koguneti Ülenurme Gümnaasiumisse, millest kujunes järgnevate päevade keskus, kus koos ühiselt aega veeta ning Tulevikukoole arendada. Päeva lõpuks saadi üksteisega veel lähemalt tuttavaks, arutleti erinevate koolide hüvede üle ning möödunu võeti kokku suure tantsu ja mölluga diskopõrandal.

Teine päev algas varakult ning enne disainilaborisse asumist äratas noori suur padjaralli. Pärast nalja ja lusti asusid õpilased aga tõsisemate ülesannete kallale, milleks olid fantaseerimine ja unistamine koolist, kus oleks meeldiv õppida. Püüdes sõnastada ja ette kujutada enesele meelepärast õppeasutust - see pealtnäha lihte ülesanne muutus nii mõnelegi töögrupile peadmurvaks katsumuseks. Disainilabori lõpuks suutis iga grupp siiski endale visualiseerida lihtsa plakati ja üles märkida mõned märksõnad, mille ümber nende Tulevikukool kujunema hakkas. Pärast pisikest lõunapausi lükati aga reaalsuspiirid veel kaugemale "Jah ja" meetodiga, mille tulemusena Tulevikukoolide idee ja olemus veel mitmeti täienes.
Seejärel algas Tulevikukoolide ehitamine ning kujutamine makettidel. Ette antud materjalidest pidid õpilased valmis meisterdama enda unistuste õppeasutuse ning leidma sellele ka tabava hüüdlause.
Paralleelselt Tulevikukoolide ehitamisega oli tööhoos ka foorumteater, milles käsitleti teemat, kuidas enda ideed hästi maha müüa. Täpsemalt tugineti õpilasesinduse ning kooli juhtkonnavahelistele suhetele. Sama päeva õhtul said foorumteatris osalenud õpilased selle ette kanda meeskondadele, kes olid tegelenud Tulevikukoolide valmistamise kallal. Lõpuks kujunes ka selge pilt sellest, millised on kõige õigemad üldised käitumisviisid oma ideede teostamiseks.
Päeva emotsioone aitasid talletada Tartumaa noortebändide etteasted.


Viimasel päeval, pärast virgutust ja ärkamist, hakkasid noored valmistuma oma Tulevikukoolide esitlusteks. Ühtlasti mõtiskleti ka küsimuse üle:"Mida me tahame oma koolis ellu viia?". Õpilased leidsid väga palju huvitavaid aspekte, mida tuua oma Tulevikukoolist tänasesse päeva ning kuidas seda teostada. Pärast suurejoonelisi esitlusi pööras iga kool tähelepanu sellele, kudias astuda samm lähemale oma Tulevikukoolile ehk siis oma unistuste õppeastutusele, leides parimat lahendust selle realiseerimiseks.
Loodan, et iga seminaril osalenud õpilane teeb juba täna midagi selle nimel, et tal oleks võimalik õppida enesele meeldivamas keskkonnas. Toredaid laagriemotsioone kajastavad pildid asuvad SIIN. Pildistajaks Elen Tammet Tartumaa Noortekogust.
 

Kommentaarid osalejatelt Võnnu Keskkoolist: 
Ristina Vahtramäe: Mulle meeldis olemine Ülenurme koolis ja tutvumine teiste osalejatega. Eriti lahe oli õhtune disko ja mängud. Kavatsen laagris kogetud mõtteid ja teadmisi kasutada oma koolielu parandamiseks.
Laager oli väga äge ja kui järgmine kord toimub midagi samasugust, osalen kindlasti!
 
Henri Karmiste: Noorteseminar „Tulevikukool“ oli tõsiselt lahe. Kogu üritus oli väga hästi kokku pandud. Kuigi seal oldud aeg jäi lühikeseks,nautisime seda täiega. Kõik need tegevused olid väga lahedad. Põhiliseks seltskond, mis oli väga kirju, kuid väga-väga lahe. Ma arvan, et kõik leidsid endale sealt mõned uued sõbrad. Ehk mõni isegi midagi enamat.
Korraldajad olid väga lahedad, kuigi nad kutsusid veidi kahtlased(kõigest minu arvamus) bändid,olid nad siiski väga lahedad. Kui nüüd niimoodi võrdlema hakata, et mis kõige lahedam ja mis mitte, siis ma arvan et edetabelit oleks väga raske teha, sest absull KÕIK oli väga lahe!