30.8.13

Mälestused suvekoolist Võnnu 13_autor Hanna-Lii Piirsoo

Võnnu noorte suvekool "Võnnu13 ehk noored päästavad elusid!". Pilt tehtud 5.08.2013 avamisel koos Võnnu vallavanem Tõnu Muruga, kes tuli suvekooli õpilasi tervitama ja edu soovima.


KUIDAS sündis idee ja ettevalmistused
Noorteaktiivi koosolekul tuli meil mõte teha suvelaager. Ka Marjule meeldis meie idee, ta pakkus välja, et kirjutaksime sellest projekti  Noortefondile. Rahastust me sealt kahjuks ei saanud, aga Marju täiendas projekti ja saatis selle Kohalikku Omalagatuse Programmi ning Hasartmängunõukogusse, kust saime rahastused suvekooli korraldamiseks. Viiendal augustil kogunesimegi Lääniste Linnamäele. Noori oli kokku 17 vanuses 9-15. Tüdrukud ööbisid toas, poistele sinna ruumi ei jäänud  ning nemad ööbisid telkides. Fakt oli see, et poisse oli suvekoolis rohkem kui tüdrukuid!
Erinevad koolituspäevad
Esimesel päeval oli meil meeskonnatöö koolitus. Meid jagati meeskondadeks, kokku oli 4 meeskonda: Kirjud lehed, Sinine unistus, Punane armastus ja Kollased kossud. Viskasime kummikut, tegime köievedu, toppisime lusikat läbi riiete jne. Meeskonnatöö päeval käsid külas Kaagvere kooli tüdrukud, kes koos meiega meeskonnatööd tegid. Lisaks võtsid tegevustest osa ka mitmed Lääniste kohalikud noored. Kui päeva lõpus Marju küsis meie käest, mis meile tänases päevas meeldis ja mis ei meeldinud, vastasime enamus, et meile meeldis terve päev, aga meile ei meeldi, et me peame mõtlema, mis meile ei meeldinud. Terve päev oli nii võimas ja lõbus.
Teisipäeval oli uppuja päästmise koolitus Ahja jõe ääres. Kaks meest näitasid meile, kuidas visata uppujale päästevahend, kuidas uppujat veest välja tuua ja kõike muud. Kohal oli ka vetelpäästja koer, kes näitas, kuidas tema uppujaid päästab. Vetelpääste lühikursuse korraldasid meile Võnnu Vabatahtliku Päästekomando vabatahtlikud. Lisaks tuli Võrust meile külla ehtne vetelpäästekoer Piquet (loe: Pikee), kes vedas meid veest välja ning tegi demonstratiivse sõudepaadi seltskonna päästmise! Paadis olid Henri ja viis Kaagvere tüdrukut. Üldse oli vetelpääste päeval kõige rohkem külalisi, ligi 40 pealtvaatajat! Teisipäeva õhtul pidi iga meeskond metsa all leiduvast tooli tegema. Õhtuks seisidki neli tooli Lääniste lava peal ja ootasid, millal Marju neile peale istub. Õhtu tegime me ise multikaid plastiliinist. Need on üleval Võnnu noorteblogis! Ka see päev oli väga äge.
Kolmapäeval oli meil esmaabi koolitus. Seda käis tegemas Viivika Kook. Me õppisime siduma haavu, kuidas panna teadvusetut inimest stabiilsesse külgasendisse ja palju muud. Etendasime anekdoote ja õhtu, kui pime oli esinesime playbackidega. See päev jääb kõikidele meelde, sest nii palju nalja pole meil ammu saanud.
Neljapäeval oli suve kõige kuumem päev. Käisime metsas ja meile rääkis Olav, kuidas tuleb käituda, kui kohtad metsas karu, mida tuleb metsa kaasa võtta ja palju muud.
Suvekool lõppes tralliga!
 Õhtul oli Võnnu Kultuurimajas suvekooli lõpetuseks disco. Kõik meeskonnad esinesid ka seal oma play-backidega ja suvekoolist tehtud lauludega. Iga meeskond pidi oma suvekooli laulus tegema ka salmi noortejuhtidest Margitist ja Virvest, kes meiega neli päeva tegelesid! Lisaks pani Marju seinale suured paberid ja me saime oma arvamusi kirjutada suvekoolis toimunud tegevuste kohta (neid saab kultuurimajas veel lugeda). Aga see oli kõige ägedam disco, mis Võnnus olnud on, sest kõik tantsisid ja tundsid ennast hästi.
Kokkuvõtteks
Need neli päeva olid selle suve kõige lahedamad päevad. Tahaks, et täna oleks viies august ja ma saaksin uuesti sinna suvekooli minna.
Hanna-Lii Piirsoo
suvekooli „Võnnu 13“  õppur
 ja kultuurimaja noorteaktiivi liige